Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Rusija od Jeljcina do Putina - lako je biti general posle bitke

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 11 avgust 2021 19:11
Rašomonac
Želja da uspe i da se zatim održi na vlasti bila je jača od svih strahova koji opsedaju obične smrtnike.
Ovim je zapravo rečeno da su savremenici Jeljcin i Milošević bili isti: i jedan i drugi su voleli vlast više nego sopstvenu majku.
Preporuke:
31
14
2 četvrtak, 12 avgust 2021 08:12
Vlada
@ Rašomonac

Hm... a koliko se to što ste naveli, o Jeljcinu pričam, slaže sa činjeničnim stanjem?
Voleo vlast više od majke a opet se povukao... bez i pokušaja nekih fingiranih izbora, bez pokušaja izigravanja neke sive emenencije...

Da li ste iole svesni koliko Vaše reči, Vaša teza u njegovom slučaju, narodski rečeno, "ne pije vodu"?
Preporuke:
20
7
3 četvrtak, 12 avgust 2021 10:02
čovek bez svojstava....
Posle Hitlera u pitanju je najodvratnija politička ličnost dvadesetog veka. Suštinski je uzrokovao raspad jedne ogromne i moćne države. To je neupitna odgovornost, ona od koje se ne može pobeći. Doveo je u pitanje destine miliona ljudskih života i otvorio konzervu iz koje su iskuljale najstrašnije i zle sile sveta. Nije imao hrabrosti da odstupi ranije već u trenutku kada mu je neko stavio nož pod grlo. Neprijatelj slovenskog roda kome uostalom jedva da je i pripadao. Čovek niskog i banalnog morala koji jedva da zaslužuje ikakvo pominjanje, pogotovo u navedenom kontekstu.
Preporuke:
31
12
4 četvrtak, 12 avgust 2021 11:05
Od Srbije daleka zasluga
Bar nije bio sociopata, notorni lažov, mafiozo i veleizdajnik.
Preporuke:
12
9
5 četvrtak, 12 avgust 2021 11:35
nebitan
Rusi najbolje znaju koliko je njih unazadila vladavina pijanog nesposobnjakovića, a mi Srbi možemo samo da proklinjemo najgoru moguću sudbinu da, u trenutku kada se bukvalno radilo o opstanku Srpskog naroda, na vlasti u jedinoj prijateljskoj zemlji bude neko ko apsolutno nije sposoban ili ne želi da zaštiti Srbiju. Posledica tog tragičnog sticaja okolnosti da u najgorem trenutku po Srbiju na vlasti u Rusiji bude najlošiji lider koga je Rusija ikad imala, oseća se i dan-danas kada je Srbija razvaljena, uništena kao ozbiljna država, kada preživljavamo masivni demografski "genocid", kada već 30 godina skapavamo pod vlašću najgorih skotova, i kada je maltene jedini način da Srbin opstane taj da postane deo životinjskog čopora na vlasti. Ne kažem da je Jeljcin presudno zaslužan za uništenje Srbije, ta "čast" pre svega pripada zapadu i njegovim terorističkim štićenicima iz hrvatske, muslimanske Bosne i sa Kosova, ali njegova idiotska vladavina je itekako pomogla tom procesu.
Preporuke:
25
8
6 četvrtak, 12 avgust 2021 12:01
Antonije
Sovjetski Savez je bio ogromna mašina za mlevenje ljudi. Ruski narod je njen raspad dočekao kao bezoblična smesa. Od svih Jeljcinovih grehova, najteži i za budućnost najzlokobniji je taj što nije pristupio rekonstituisanju ruske nacije i države. Umesto toga je sovjetizam prežvakan u nekakvo građansko rusijanstvo, naravno predviđeno samo za Ruse, dok su se svi drugi narodi bivšeg Sovjetskog Saveza (uključujući i one koji su ostali u sastavu Rusije) formirali kao funkcionalne nacije, koje znaju ko im je prijatelj a ko neprijatelj. Tako je ruski, umesto da bude spasilac čovečanstva, poslat na put u nestanak.
Preporuke:
16
9
7 četvrtak, 12 avgust 2021 13:50
ZR
Srbija je tražila i očekivala podršku i pomoć Rusije, odnosno Jeljcina, a istovremeno priželjkivala njegov odlazak iz Kremlja i dolazak na čelo države komunističkog lidera Genadija Zjuganova. Vlasti i mediji u Beogradu to su gotovo neprikriveno ispoljavali, podgrejavajući jalovu nadu da će promena vlasti u Moskvi preokrenuti događaje u korist Srbije.


I pored činjenice da se Rusija nalazila u generalno katastrofalnoj situaciji, ovo sve velike domaće crno-crvene patrijote stalno slučajno ili namerno zaboravljaju, genijalna spoljna politika tadašnjeg režima da jedini u svetu podržava pučiste 1991. i 1993, nam se obila o glavu kao bumerang.
Preporuke:
10
4
8 četvrtak, 12 avgust 2021 14:15
Miroslav Đukić
Lako je biti general posle bitke, ali neko mora biti general i upravljati bitkom, dok bitka traje. To Jeljcin nije bio. Ne slažem se ni sa tim da je raspad SSSR-a bio neminovnost. Na referendumu 1991. je 78% glasača bilo za opstanak države. Uprkos takvoj plebiscitarnoj podršci zajednici, on je državu razvalio u društvu sa dvojicom svojih istomišljenika i to ovako: Krišom, u šumi, tajno, pored granice, ako nešto krene po zlu, da on i pajtaši mogu uteći u inostranstvo. Što nije to uradio javno,otvoreno, uz prisustvo televizije? O kakvoj crnoj demokratiji posle toga može biti reči? Jeljcin je opravdano, viđen kao sramotna i tamna fleka na istoriji Rusije. Nikakva blagoglagoljivost i sentimentalizam prema njegovim slabostima ne može ga naknadno izbeliti. Takve varikine nema!
Preporuke:
24
2
9 četvrtak, 12 avgust 2021 16:05
Tarabuc
Rusija je danas i većoj krizi nego ßto je bila i vreme Jelcina. Ko to ne vidi taj pojma nema o politici. Putinizam je razorio Rusko srustvo poput Ace Srbina ceh ce platiti sirotinja raja a polarizacija ruskog drustva bice jos veca. Rusija je danas veliki planen koji tinja. A ono sto od prirodnih bogastva izvezu zavrsi kod oligarha. Sa ovakvom politikom zapad nema sta da brine ruske sirovine i kapital zavrsiće kod njih.
Preporuke:
6
22
10 četvrtak, 12 avgust 2021 20:13
Ivan Grozni
Putin je deo iste oligarhije kojoj je pripadao i Jeljcin. Uostalom, Jeljcin je i odredio Putina za svog naslednika. Za razliku od Jeljcina, Putin je imao više sreće zbog rasta cena nafte i ostalih sirovina. Suštinski, u Rusiji se ništa nije promenilo.
Preporuke:
9
23
11 petak, 13 avgust 2021 15:01
Kontroverzna ličnost!
Ono što diskredituje B. Jelcina kao političara i državnika je njegovo protivustavno delovanje. U Beloveškoj šumi, nedaleko od belorusko-poljske granice, su 8. decembra 1991. predsednici Rusije i Ukrajine – Boris Jeljcin i Leonid Kravčuk – i predsednik Vrhovnog Sovjeta Belorusije Stanislav Šuškevič potpisali Beloveški sporazum. U skladu sa tim sporazumom ujedinjena Država, koja je postojala vekovima, bila je rasturena u trenu. Ovo je bio tipičan protivustavni, protivpravni akt ravan veleizdaji jer je na referendumu održanom 17. marta 1991. većina građana, 78 %, podržala očuvanje Sovjetskog Saveza. Pojedini istraživači insistiraju da Beloveški sporazum nema zakonsku snagu, jer tri funkcionera ne mogu da se suprotstave volji naroda. To pitanje bi po zakonu trebalo da se rešava u skladu sa zakonima glasanja građana na referendumu. Na nelegitimnosti tog sporazuma insistirali su i Gorbačov i Državna duma 1996. godine. Ipak, gaženje Ustava svoje države ničim se ne može opravdati!
Preporuke:
21
0
12 petak, 13 avgust 2021 15:32
Genadij Zjuganov
Pijani Jeljcin i njegova banda su veleizdajnici.
Preporuke:
16
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner